Etapy

Etapa 1

Prvá etapa je vždy prvým krokom do neznáma. Spoznáte nových priateľov so spoločnou vášňou pre cyklistiku, relax a zábavu na bicykli.

Trasa nás povedie od najzápadnejšej obce Slovenska – Záhorskej Vsi cez jedinú vrchársku prémiu dňa – Pezinskú babu. Vinárskou oblasťou Slovenska sa presunieme cez mesto keramiky Modru do najstaršieho kráľovského mesta Trnava, prejdeme Hlohovcom, mestom kniežaťa Pribinu – Nitrou až skončíme v Leviciach. Etapa je jemne zvlnená a z pohľadu profilu nenáročná.

Etapa 2

Druhá etapa patrí k tým krajším, stále však k cyklisticky ľahším. Aj keď už je viac zvlnená ako prvá, tak stále jej kopce nebolia. Prechádza nádherným krajom banských tajchov, Štiavnických vrchov a zastavíme sa aj v meste striebra – Banskej Štiavnici, či samotnom srdci Slovenska – Banskej Bystrici. Cieľ etapy je priam na hranici Slovenského rudohoria a Národného parku Nízke Tatry, v obci Brezno – Rohožná. Unavený po tejto etape Vás pohľady z okna hotela priam uvoľnia.

Etapa 3

Tretia etapa je naozajstnou výzvou! 190 km a prevýšenie viac ako 2,5 km, cez 3 vrchárske prémie… uff. Tu si môžeme želať len krásne počasie, inak to bude masaker. Vstupnou bránou do Nízkych Tatier z Brezna sa hneď na úvod vyštveráme na Čertovicu, ktorej 12 km stúpanie bude naozaj budíčkom! Malé zvoľnenie nás prevedie krajom Pacha cez Hybe, Východnú a Važec opäť pod vrchol, tentoraz najvyšší bod celého podujatia – Štrbské Pleso. Zjazdom z Plesa cez Vysoké Tatry, Poprad si užijeme naozaj kus cesty bez šliapania do pedálov. Avšak asi posledný. Z Popradu je to síce v podstate z kopca až do Spišského Podhradia, no to už budeme mať v nohách 150 km a pred nami tretia prémia – Branisko. Útechou bude, že z Braniska do cieľa v Prešove je to v podstate 40km z kopca… Waw! Tešíte sa aj Vy?

Etapa 4

Záverečná etapa bude „oddychová“. Teda mala by byť. V každom prípade bude záležať, ako zvládneme tú z predošlého dňa. Z metropoly Šariša sa vydáme na úplný východ Slovenska krásnymi cestami cez Vranov nad Topľou, Humenné, popod Vihorlatské vrchy do Sniny. Vstupom do Národného parku Poloniny akoby ste vošli do iného sveta. Až budete mať chuť zosadnúť zo sedla bicykla a vydať sa na túru hustými lesmi. Výhľad Dara pri vodnej nádrži Starina (a aj výšlap na ňu) je naozaj krásny. No a odtiaľ už v podstate len z kopca rovno do cieľa. Chalúpka deduška Večerníčka v Novej Sedlici už bude čakať. Najvýchodnejšia obec na Slovensku symbolicky uzavrie našu misiu a spojí všetkých účastníkov NAPRIEČ SLOVENSKOM 2022.